This web page is created within BALTICS project funded from the European Union’s Horizon2020 Research and Innovation Programme under grant agreement No.692257.
2020. gada 28. septembris
Astronomiskajos novērojumos tiek uztverti ļoti vāji signāli no dabiskajiem starojuma avotiem – zvaigznēm, planētām, galaktikām un citiem. Cilvēka radīto tehnisko ierīču starojums nereti ir daudzkārt spēcīgāks – piemēram, lielajā vairumā lielpilsētu nakts debesis nekad nav īsti tumšas, un zvaigznes nav redzamas, jo visu pārmāc pilsētas apgaismojums un transporta līdzekļu prožektoru starojums, kas izkliedējas uz atmosfēras aerosoliem (putekļiem, miglas, mākoņiem) un rada spēcīgu fonu. Savukārt dažādi radioraidītāji un radiosakaru sistēmas var radīt ļoti nopietnus traucējumus radioastronomiskajiem novērojumiem.
Viss minētais ir īpaši aktuāls tieši pašlaik, kad vairākas firmas gatavojas palaist desmitiem tūkstošu satelītu, lai nodrošinātu interneta pieejamību jebkurā vietā uz Zemes neatkarīgi no mobilo sakaru torņu esamības, kā tuksnešos, okeānos un neapdzīvotās teritorijās. Šie satelīti atstaro Saules gaismu un gan traucē optiskos astronomiskos novērojumus, gan var pilnīgi izmainīt zvaigžņotās debess izskatu, praktiski jebkuram cilvēkam neļaujot saskatīt zvaigznājus. Bez tam satelītu radiostarojums sakaru nodrošināšanai (kas ir to palaišanas mērķis) radioastronomiju no Zemes virsmas noteiktos frekvenču diapazonos var padarīt par neiespējamu.
Lai iztirzātu šos jautājumus un meklētu iespējami labākos risinājumus, ANO Kantoris kosmosa lietās (United Nations Office for Outer Space Affairs, UNOOSA), Starptautiskā Astronomijas savienība (International Astronomical Union, IAU) un Kanāriju salu Astrofizikas institūts (Instituto de Astrofisica de Canarias, IAC) organizē virsrakstā minēto tiešsaistes starptautisko konferenci no š.g. 5. līdz 9. oktobrim. Konferences sēdes notiks pa 2 stundām katru dienu no plkst. 18:00 līdz 20:00 pēc Latvijas laika, izņemot 8. oktobri, kad sēde beigsies plkst. 21:00.
Ja neskaita augšminētos satelītus, kas ir globāla problēma, tad Latvijai specifisks aktuāls jautājums ir Baldones Šmita teleskopa neiespējamība pilnvērtīgi darboties ziemā, jo dienvidos no teleskopa jau daudzus gadus atrodas Riekstukalna slēpošanas trase, kuras apgaismojums neļauj novērot redzamās gaismas spektra zilajā daļā. Savukārt Irbenes radioteleskopiem pirmkārt jānodrošina precīzs līdzsvars starp radioastronomiskajiem novērojumiem un projektējamo kosmisko sakaru staciju, un traucējumus var radīt arī iecerēto gigantisko vēja elektrostaciju būve. Šo pašu iemeslu dēļ Irbenes tuvākajā apkārtnē nav uzbūvēti un netiks būvēti mobilo sakaru torņi.
E-pasts: virac@venta.lv
Tālrunis: +37163629656
Ekskursijas: +37129230818
Inženieru iela 101, Ventspils, LV-3601
Paldies par ziņu.
Mēs ar jums sazināsimies cik drīz vien iespējams.
Atvainojiet, ir notikusi kļūda.
Diemžēl ziņu nosūtīt neizdevās.
Lūdzu mēģiniet vēlreiz, vai sūtiet ziņu uz virac@venta.lv