This web page is created within BALTICS project funded from the European Union’s Horizon2020 Research and Innovation Programme under grant agreement No.692257.
Astronomija ir dabas zinātņu nozare, kas pēta dabiskos ārpuszemes objektus (zvaigznes, planētas, asteroīdus u.c. mazos objektus, melnos caurumus, galaktikas, Visumu kā vienotu veselumu), kā arī starpplanētu, starpzvaigžņu un starpgalaktisko vidi. Tiek pētīts objektu un vides telpiskais izvietojums un kustība, uzbūve, ķīmiskais sastāvs, temperatūra un citas fizikālās īpašības, un dabiskie procesi šajos objektos un vidē. Astronomija ir cieši saistīta ar matemātiku, fiziku un ķīmiju, kā arī ģeogrāfiju, ģeodēziju un kartogrāfiju.
Astrofizika ir astronomijas apakšnozare, kas pēta dabisko ārpuszemes objektu (kurus parasti sauc par debess objektiem jeb debess ķermeņiem) un ārpus Zemes atmosfēras esošās vides fizikālās īpašības un fizikālos procesus. Parasti pie astrofizikas pieskaita arī astroķīmiju, kas pēta debess objektu un vides ķīmisko sastāvu un ķīmiskās reakcijas tajos. Šie pētījumi balstās uz pamatideju, ka dabas likumi ir vienādi visā Visumā.
Fizikas un ķīmijas eksperimentālie rezultāti, teorijas un vienādojumi, kas iegūti un secināti laboratorijās uz Zemes, tiek pielietoti debess objektu un vides novērojumu interpretācijā. Bet eksistē arī vairāki tādi astronomiskie novērojumi, kas izvirza hipotēzes, pārbauda vai precizē fundamentālas fizikālās teorijas, kuras ar mūsdienu tehniskajām iespējām nevar tikt eksperimentāli pārbaudītas laboratorijās uz Zemes. Daži piemēri ir gravitācijas viļņu atklāšana astronomiskos novērojumos; Saules neitrīno oscilāciju atklāšana; Visuma izplešanās paātrināšanās, kas liecina par no nulles atšķirīgu kosmoloģisko konstanti Einšteina gravitācijas lauka vienādojumos. Ļoti interesants astrofizikas izpētes objekts ir kosmiskie stari, kuros atomu kodoli kustas gandrīz gaismas ātrumā, un to enerģija ir nesalīdzināmi lielāka nekā maksimāli iespējamā jebkuros eksistējošos vai pārskatāmā nākotnē iedomājamos elementārdaļiņu paātrinātājos.
Turpmāk aprakstīti VSRC Astronomijas un astrofizikas nodaļas galvenie pētījumu virzieni.
Zvaigžņu veidošanās apgabala Oriona miglājā uzņēmums ar infrasarkano kameru HAWK-1, kas veikts ar Eiropas Dienvidu observatorijas (European Southern Observatory, ESO) Ļoti lielo teleskopu (Very Large Telescope, VLT) Čīlē. Kompozīts attēls, veidots no novērojumiem 1,258 μ, 1,62 μ un 2,146 μ joslās. Credit: ESO/H. Drass et al.
Galaktisko māzeru novērojumi (I.Šmelds, A.Aberfelds). Māzers ir lāzers, kas darbojas radioviļņu diapazonā. Dabiski kosmiskie māzeri darbojas galvenokārt tajos pašos blīvajos starpzvaigžņu mākoņos un jaunu zvaigžņu veidošanās apgabalos, kurus pēta VSRC astroķīmiķi. Ar VSRC radioteleskopiem vienas antenas režīmā regulāri tiek novēroti metanola CH3OH un ierosinātā hidroksila OH* māzeri, un ir veikti arī formaldehīda HCOH māzeru novērojumi. 2019. gada oktobra beigās viss Eiropas lielas bāzes radiointerferometrijas tīkls kopīgi novēroja metanola māzerus atbilstoši VSRC un Polijas Zinātņu akadēmijas N.Kopernika astronomijas centra (Toruņā) kopīgi sastādītajai novērojumu programmai.
Asimptotiskā milžu zara zvaigznes R Sculptoris izsviestie gāzu - putekļu apvalki. Novērojumi veikti 0,87 mm viļņa garumā ar radioteleskopu kompleksu ALMA Čīlē. Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/M. Maercker et al.
Evolucionējušu zvaigžņu gāzu-putekļu apvalku pētījumi (J.Freimanis, R.Peženkovs). Zvaigznes, kuru masa uz galvenās secības (Saules pašreizējai evolūcijas stadijai līdzīgā etapā) ir apmēram 2 – 8 Saules masas, pēc ūdeņraža pilnīgas pārvēršanās hēlijā zvaigznes kodolā izplešas un pārvēršas sarkanajos milžos. Sfēriskā slānī ap hēlija kodolu ūdeņradis turpina pārvērsties hēlijā, kodols saraujas un kļūst arvien masīvāks, blīvāks un karstāks. Pienāk brīdis, kad kodolā sākas jaunas kodolreakcijas – hēlijs pārvēršas ogleklī un skābeklī, un zvaigzne sarežģītā veidā maina savu novērojamo (virsmas) temperatūru, rādiusu un spožumu; tādas zvaigznes sauc par asimptotiskā milžu zara (AMZ) zvaigznēm. Vairums AMZ zvaigžņu īsā laikā milzīgos apmēros izsviež kodolreakcijās pārstrādātu vielu starpzvaigžņu vidē, izveidojot blīvus, redzamajā gaismā necaurspīdīgus gāzu-putekļu apvalkus; AMZ zvaigzne pārvēršas par pēc-AMZ objektu, pēc tam par planetāro miglāju un galu galā par balto punduri. Vielas izplūde ļoti bieži ir nesimetriska (visbiežāk bipolāra), un dažos virzienos apvalks ir daļēji caurspīdīgs, turklāt izsviestā gāze spīd dažādu spektrāllīniju krāsās, bet gaismas un infrasarkanā starojuma izkliede uz putekļiem rada spēcīgu polarizāciju. VSRC tiek veidota programmatūra šo procesu skaitliskai modelēšanai, lai pārbaudītu dažādas hipotēzes par vielas asimetriskās izplūdes mehānismu.
Saules fizika ir astrofizikas nozare, kas pēta fizikālos procesus gan uz Saules virsmas, gan Saules atmosfērā (hromosfērā un vainagā), gan Saules dzīlēs.
Saules radioastronomija ir astronomijas nozare, kura pēta mums tuvāko zvaigzni, Sauli, radioviļņu diapazonā.
Saules atmosfēra faktiski ir gigantiska dabiska magnetohidrodinamikas laboratorija, kurā īstenojas ļoti sarežģītas nestacionāras magnētisko lauku topoloģijas. No Saules dziļākajiem slāņiem pienāk gan elektromagnētiskais starojums, gan konvekcijas un dažāda veida viļņu enerģija. No Saules atmosfēras nepārtraukti izplūst Saules vējš, laiku pa laikam tajā notiek magnētiskā lauka līniju pārsaiste un Saules uzliesmojumi ar lieliem plazmas un lādēto daļiņu izsviedumiem starpplanētu telpā. Šādus liela mēroga procesus nevar atveidot laboratorijās uz Zemes.
Pētījumiem Saules fizikā ir liela praktiska nozīme, jo tie ļauj prognozēt lādēto daļiņu plūsmas starpplanētu telpā (kosmiskos laika apstākļus) un Zemes tuvumā, kas ir ļoti svarīgi gan no kosmisko aparātu un apdzīvojamo kosmisko staciju drošības viedokļa, gan Zemes biosfēru, tajā skaitā cilvēku ietekmējošo magnētisko vētru prognozei. Vislielākie Saules uzliesmojumi principā var izsist no ierindas praktiski visas sakaru un pat elektroenerģētiskās sistēmas uz Zemes.
VSRC veic šādus pētījumus:
Par starojuma pārnesi sauc starojuma daudzkārtēju izkliedi vidē. Lielāko daļu informācijas par debess objektiem mēs iegūstam no to novērojamā starojuma, tādēļ ir svarīgi saprast, kā veidojas novērojamā starojuma intensitāte, spektrs, polarizācija un mainīgums laikā atkarībā no objekta uzbūves un īpašībām. Starojuma izplatīšanās reālos objektos mūsdienās parasti tiek modelēta skaitliski, bet analītiska matemātiskā teorija ļauj saprast starojuma kvalitatīvās īpašības un, skaitliski modelējot vienkāršākos gadījumus, pārbaudīt attiecīgo datorprogrammu korektību. Šī teorija tiek izmantota arī daudzās citās nozarēs, piemēram, meteoroloģijā, Zemes tālizpētē, kodolreaktoru projektēšanā un vadīšanā.
VSRC ar šādiem pētījumiem ilgstoši nodarbojies J.Freimanis. Iegūta polarizēta starojuma pārneses vienādojuma Grīna funkcija bezgalīgā, homogēnā, izotropā, spoguļsimetriskā vidē cilindriskas simetrijas gadījumā, kā arī pārneses vienādojuma cilindriski simetriskās īpašfunkcijas šādā vidē. Konstruēta vispārīga metode pārneses vienādojuma transporta operatora izvedumam patvaļīgā līklīniju koordinātu sistēmā bez refrakcijas un ar to; uzrakstītas polarizēta starojuma pārneses vienādojuma atklātas izteiksmes svarīgākajās ortogonālajās līklīniju koordinātu sistēmās bez refrakcijas.
Par aktīvajām galaktikām sauc galaktikas, kuras ievērojami atšķiras no galaktiku lielākās daļas ar kādu īpatnību. Tādas ir radiogalaktikas ar neparasti intensīvu radiostarojumu (piemēram, Centauri A, 3C98, 3C31), Seiferta galaktikas (intensīvs starojums visā spektrā, līdzīgas kvazāriem, bet ar skaidri izšķiramu galaktikas perifēro daļu), BL Lacertae tipa galaktikas (jeb BL lacertīdas – intensīvs, stipri mainīgs starojums ar augstu polarizācijas pakāpi), blazāri – galaktiku kodoli, no kuriem gandrīz tieši virzienā uz novērotāju tiek izsviesta relatīvistiska vielas strūkla ("džets"), Markarjana galaktikas (neparasti intensīvs ultravioletais starojums), kvazāri un citas. Kā likums, minētās īpatnības piemīt tieši galaktikas kodolam, kas visos gadījumos ir supermasīvs melnais caurums (106 – 1011 Saules masas). To, ka īpatnējais starojums nāk no galaktikas kodola, pierāda aktīvo galaktiku mainīguma raksturīgais laiks, kas nevar būt būtiski lielāks par laiku, kurā gaismas ātrumā ceļojošs signāls spēj šķērsot izstarojošo apgabalu.
VSRC ar aktīvo galaktiku pētījumiem nodarbojas A.Suharevs un Vl.Bezrukovs. Ar VSRC radioteleskopu RT-32 viņi novēro vairāku galaktiku tipu mainīgumu gan vienas dienas laikā, gan ilgākos laikposmos. Atbilstoši interpretējot, šādi novērojumi var palīdzēt izskaidrot galaktiku kodolu mainīguma mehānismus.
Saules sistēmas mazie ķermeņi ir asteroīdi, komētas, Kuipera joslas objekti un citi. Šī ir astronomijas apakšnozare, ar kuru VSRC ietvaros vēsturisku iemeslu dēļ nodarbojas Augstas veiktspējas skaitļošanas nodaļa (AVSN), nevis Astronomijas un astrofizikas nodaļa. Sīkāku izklāstu skat. VSRC mājas lapas AVSN sadaļā.
E-pasts: virac@venta.lv
Tālrunis: +37163629656
Ekskursijas: +37129230818
Inženieru iela 101, Ventspils, LV-3601
Paldies par ziņu.
Mēs ar jums sazināsimies cik drīz vien iespējams.
Atvainojiet, ir notikusi kļūda.
Diemžēl ziņu nosūtīt neizdevās.
Lūdzu mēģiniet vēlreiz, vai sūtiet ziņu uz virac@venta.lv