This web page is created within BALTICS project funded from the European Union’s Horizon2020 Research and Innovation Programme under grant agreement No.692257.
"Vienas bāzeslīnijas radio interferometrs mūsdienu tranzientu astrofizikā"
"A single-baseline radio interferometer in a new age of transient astrophysics"
Projekta nosaukums: Vienas bāzeslīnijas radio interferometrs mūsdienu tranzientu astrofizikā/A single-baseline radio interferometer in a new age of transient astrophysics
Projekta Nr. lzp-2022/1-0083
Projekta akronīms: IVARS
Projekta logo:
Programma: Latvijas Zinātnes padome, Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti
Projekta iesniedzējs: Ventspils Augstskola (VeA)
Projekta zinātniskais vadītājs: VeA vadošais viespētnieks Ross Alexander Burns
Projekta realizēšanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025. (36 mēneši, 3 atskaites periodi)
Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis:
Vienas bāzeslīnijas radio interferometra lietošana astronomijā ir zināma jau kopš pagājušā gadsimta 40-tajiem gadiem, tomēr daudzos pētījumos bija nepieciešams lietot interferometrus, kuri iekļauj vairāk kā divus radioteleskopus. Pieaugot pieprasījumam pēc šādām apertūras sintēzes sistēmām, katrai pētījumu programmai pieejamais vairāku radioteleskopu interferometra laiks kļuva arvien ierobežotāks, tādējādi aktualizējas pētījumu virzieni, kuros tiek izmantoti vienas bāzeslīnijas radio interferometri. Mūsdienu radioastronomijā tiek aktualizēta tā sauktā tranzientu zinātne, kurā tiek pētītas radioastronomisko objektu “pārejošās” parādības, kuras ir aktīvas samērā īsu laiku (mēneši, nedēļas un vai pat tikai dienas). Piemēram, lielas masas zvaigznes veidojas īsos, intensīvos apzvaigznes vielas krišanas (akrēcijas) uzplaiksnījumos uz protozvaigznes, ar raksturīgo laiku - diena vai dažas dienas. Augstākminētajos pētījumos ir aktualizēti pieprasījumi pēc iekārtām, kas spēj monitorēt radio emisijas izmaiņas ar augstu kadenci (biežumu), kam vienas bāzeslīnijas radio interferometrs ir labi piemērots.
Projekta mērķis ir izveidot Irbenes vienas bāzes radio interferometru (Irbene single-baseline radio interferometer – ISBI), kas spēs atklāt radio emisijas svārstības, kas saistītas ar lielas masas zvaigžņu veidošanās reģioniem. Izstrādāto ISBI izmantos, lai novērotu lielas masas protozvaigžņu kontinuuma emisiju un māzera starojumu līnijas. Iegūtie rezultāti veicinās izvēli starp pašlaik nepārbaudītajiem un konkurējošajiem teorētiskajiem scenārijiem, kas tiek piedāvāti, lai izskaidrotu nesen atklāto radio starojuma mainīgumu, kas tiek novērots lielas masas zvaigžņu veidošanās apgabalos.
Projekta uzdevumi:
Projekta rezultāti:
Iegūtie rezultāti ļaus rast atbildes uz neatbildētiem jautājumiem par lielu masu zvaigžņu veidošanās procesiem. Turklāt, projekta īstenošanas komandas mērķis ir padziļināt izpratni par izvirdumu izveides procesu, kas, kā tiek uzskatīts, seko uzplaiksnījumiem, kuru procesos lielas masas zvaigznes audzē masu. Minēto procesu izpētei tik organizēti augstas kadences novērojumi, izmantojot Irbenes interferometrisko sistēmu. Jāpiemin, ka šāda veida novērojums prasa efektīvas un konkrētu funkcionalitātes kombināciju tehnoloģijas, kuras mūsdienās nav viegli izstrādāt. Irbenes interferometra unikālās priekšrocības sniedz iespēju veikt īstermiņa mainīgo astrofizikālo procesu pētniecību.
Zinātniskie rezultāti:
Ieguvumi sabiedrībai:
Projekta nodevumi:
Projekta finansējums: 300 000.00 EUR
Kontakti:
Projekta vadītājs zinātniskajos jautājumos - PhD Ross Alexander Burns, rossburns88@googlemail.com
Projekta vadošais pētnieks - PhD Ivars Šmelds, ivars.smelds@venta.lv
Projekta vadītāja administratīvajos jautājumos - Ieva Kozlova, ieva.kozlova@venta.lv
Projekta logo autore Katrīna Doniņa
E-pasts: virac@venta.lv
Tālrunis: +37163629656
Ekskursijas: +37129230818
Inženieru iela 101, Ventspils, LV-3601
Paldies par ziņu.
Mēs ar jums sazināsimies cik drīz vien iespējams.
Atvainojiet, ir notikusi kļūda.
Diemžēl ziņu nosūtīt neizdevās.
Lūdzu mēģiniet vēlreiz, vai sūtiet ziņu uz virac@venta.lv