2019. gada 30. jūnijā noslēgsies šī gada pirmie 6 mēneši projektā “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009), kura ietvaros tiek realizēts JIV-ERIC[1] Latvijas Republikas nacionālā mezgla konsorcija (turpmāk – NMK) partnerības plāns, ko realizē Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (turpmāk – VeA IZI VSRC).
Paveiktais laika periodā no 2019. gada 1. janvāra – 2019. gada 30. jūnijam.
3.4. darbība. Pasākumu rīkošana dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā
29. martā, Rīgā, LU Atomfizikas un spektroskopijas institūtā notika apvienotais pasākums “Atmosfēra un jonosfēra”, kas ietvēra semināru lāzerlokācijas metodes izmantošanas grupā un NMK valdes sēdi. Darba semināru mērķis ir veicināt sadarbību un projektu veidošanu ar jau esošajiem partneriem – Latvijas Universitātes Astronomijas institūtu (LU AI) un Atomfizikas un spektroskopijas institūts (LU ASI), Rīgas Tehniskā universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti (RTU ETF) un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedra, kā arī piesaistīt jaunus partnerus.
Pasākuma pirmajā daļā notika LU ASI vadošā pētnieka Arnolda Ūbeļa lekcija par jonosfēru un atmosfēras pētījumiem institūtā. Lekcijā A. Ūbelis sniedza nelielu ieskatu atmosfēras pētījumu iespējās LU Nacionālās zinātnes platformā FOTONIKA-LV, kā arī pastāstīja par saviem pētījumiem un iniciatīvām projektu ietvaros. Tāpat izvērsās diskusija par tādām tēmām kā ozona slāņa saglabāšana, atmosfēras piesārņojumiem un joda mērījumiem. Nākamie semināri par tālizpēti, astronomijas izglītību un datu apstrādi notiks šī gada otrajā pusē.
Otrajā daļā notika JIV-ERIC LR konsorcija valdes sēde. Sēdes mērķis bija apstiprināt uzlaboto konsorcija partnerības plānu, kas tika apstiprināts ar nosacījumu, ka nedēļas laikā, visiem dalībniekiem, kuri neieradās uz sapulci, tiks dota iespēja apskatīt apstiprināto plānu un izteikt savus iebildumus vai ierosinājumus. Rezultātā partnerības plāns tika apstiprināts.
3.2. darbība. Darba braucieni (Latvijas un ārvalstu) dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā
No 15. – 17. maijam VSRC direktora p. i. Indra Dedze kā Ventspils Augstskolas un VSRC pārstāve piedalījās EVN Padomes sēdē un kā Latvijas pārstāve JIV-ERIC dibinātāju padomes sēdē, kas notika Boloņā, Itālijā. EVN valdes sēdē tika izskatīti jautājumi par jauno biedru uzņemšanu, kā arī EVN radioteleskopu laika izmantošanu. JIV-ERIC valdes sēdē tika runāts par organizācijas ciešāku sadarbību ar EVN, lai nenotiktu funkciju dublēšanās un pārklāšanās.
VSRC vadošais pētnieks Dmitrijs Bezrukovs un astronomijas tehniķis Kristaps Veitners devās uz Leideni, Nīderlandē, kur notika Nīderlandes radioastronomijas institūta ASTRON rīkotais pasākums “LOFAR Science 2019”. Abi darbinieki komandējumā atradās no
19. – 23. maijam, un tā laikā piedalījās “LOFAR User Meeting”, “LOFAR Community Science Workshop”, “LOFAR 2.0 Discussion” pasākumos un diskusijās kā IZI VSRC pārstāvji.