Blog Layout

Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra pētnieki dosies uz Japānu

marts 10, 2023

Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra (VeA IZI VSRC) vadošais pētnieks Ivars Šmelds un pētnieks Artis Aberfelds laika periodā no 2023. gada 18. marta līdz 1. aprīlim dosies komandējumā uz Japānu, lai piedalītos Starptautiskās Astronomijas Savienības (SAS) 380. tematiskajā konferencē – t.s. simpozijā: “Kosmiskie Māzeri: Virzībā pretim Nākošās paaudzes Lielajiem Projektiem” (“Cosmic Masers: Proper Motion toward the Next-Generation Large Projects”). Plašākā informācija par šo konferenci ir pieejama https://iaus-maser2023.jp/


Šādas kosmiskajiem māzeriem veltītas tematiskās konferences, kurās satiekas pasaulē vadošie kosmisko māzeru pētnieki, notiek ar apmēram sešu gadu intervālu, un iepriekšējā šai nozarei veltītā tematiskā konference notika 2017. gadā Sardīnijā. Iepriekš minēto konferenču ietvaros tiek ziņoti aktuālie pētījumu rezultāti, apspriestas nozares nākotnes vīzijas, kā arī personisko kontaktu rezultātā dibinātas un attīstītas sadarbības saites starp atsevišķiem pētniekiem un arī tos pārstāvošajiem zinātniskajiem institūtiem. 


Šogad šī konference norisināsies Japānas dienvidos Kagošimas pilsētā no 20. līdz 24. martam, un to rīko Kagošimas Universitāte sadarbībā ar Japānas Astronomijas Biedrību un Japānas Nacionālo Astronomijas Observatoriju. Konferences dalībnieku sarakstā minēti 178 zinātnieki no dažādām pasaules valstīm un paredzams, ka tiks nolasīti ap 80 zinātnisko ziņojumu, neskaitot postera ziņojumus (uz A0 formāta lapas izvietots stenda ziņojums), ko uz simpoziju atvedīs gandrīz katrs tā dalībnieks. Paredzēta arī plaša zinātņu popularizēšanas programma.     


Konferences laikā norisināsies arī vairākas zinātnieku grupu tematiskās sanāksmes (biznesa tikšanās). Viena no tādām, kurā piedalīsies arī VeA IZI VSRC pētnieki, būs: Māzeru Monitoringa Organizācijas (https://www.masermonitoring.com/) sanāksme. Kā minēts organizācijas mājas lapā, šī organizācija ir globālā astronomu, novērotāju un teorētiķu kopiena, kas sadarbojas ar mērķi labāk izprast astrofizisko māzeru būtību, cita starpā pētītu to uzliesmojumus un izmantošanu kā astrofizisko parādību pētīšanas metodi. Šādai sadarbībai ir īpaši liela nozīme, jo kosmisko māzeru mainīguma un uzliesmojumu pētniecībā svarīgi organizēt to novērojumus visas diennakts laikā, kas nav iespējams, izmantojot tikai vienu vai vairākus radioteleskopus kādā konkrētā ģeogrāfiskā vietā. Organizācijas sanāksmē tiks apspriesti kopējie centieni organizēt konkrētu un interesantu māzera avotu kopīgus novērojumus, kas, piemēram, dos iespējas atklāt un izpētīt vairāk to uzliesmojumus un nākotnes sadarbības modeļus šajā pētniecības jomā. Par vienu no grupas panākumiem nesen tika ziņots Ventspils Augstskolas mājās lapā: https://www.venta.lv/masivas-zvaigznes-uzliesmojums-izgaismo-protoplanetara-diska-spiralzarus.


VeA IZI VSRC pētnieki papildus dalībai konferencē ir saņēmuši uzaicinājumus laika periodā no 2023. gada 27. līdz 30. martam viesoties vairākās astronomijas pētījumu institūcijās Japānā ar mērķi nodibināt potenciālo sadarbību, uzsākot kopējus kosmisko radio starojumu avotu pētījumus:

1) Yamaguchi Universitāte, aktīvi izmanto vienas bāzes līnijas interferometru mikro-kvazāru pētījumos, šī tikšanos sniedz iespēju veikt pieredzes apmaiņu par tehniskajiem izaicinājumiem un iespējām, ko sniedz divi radioteleskopi strādājot tandēmā.

2) Ibaraki Universitāte, ir Āzijā vadošie māzeru novērotāji. Tikšanās ietvaros ir paredzēts apspriest iespējas koordinēt novērojumus un iespējas veikt kopīgu māzeru mainīguma interetāciju.


Papildus iepriekš minētajām tikšanām, VeA IZI VSRC pētnieki tiksies arī ar RIKEN ( Fizikas un Ķīmijas pētījumu Institūta) pārstāvjiem. Šim institūtam ir filiāles visā Japānā. Šajā organizācijā strādā pētnieki, ar kuriem VeA IZI VSRC jau notiek aktīva sadarbība konkrētos pētījumu projektos un vizīte palīdzēs attīstīt un nostiprināt šo sadarbību.



Minētās aktivitātes notiks projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)”, Nr. 1.1.1.5/18/I/009 ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem.


Share by: