Blog Layout

Ventspils Augstskolas pārstāvji apmeklēja “European Space Week 2019”

dec. 13, 2019

Ventspils Augstskolas administrācijas pārstāvji un Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) pārstāvji š.g. 03. un 04. decembrī apmeklēja Eiropas Savienības mēroga ikgadējo un lielāko kosmosa nozares notikumu “European Space Week 2019”.

Eiropas Kosmosa nedēļa ir vadošais Eiropas kosmosa programmu informatīvais pasākums 2019. gadā. Tas apvieno uzņēmējus, politikas veidotājus, starptautiskos ekspertus un kosmosa resursu lietotāju kopienu. Pasākumā tika sniegts ieskats Eiropas Savienības (ES) kosmosa programmās Copernicus, EGNOS un Galileo un dalībniekiem tika sniegta informācija par tā dēvēto Jauno Kosmosa ekonomiku, kā arī diskutēts par to, kā kosmosa risinājumi var sniegt ieguldījumu ilgtspējīgā Eiropā un ilgtspējīgā nākotnē. Pasākumā bija nodrošināta iespēja produktīvai pasauli izmainošuideju apmaiņai, nākotnes tendenču un pašreizējo izaicinājumu apspriešanai, apvienojot paneļdiskusijas, tīklošanās iespējas, investoru prezentāciju sesijas un MVU izstādi.

Viens no visbūtiskākajiem jautājumiem pasākumā bija jaunu kosmosa pielietojumu attīstīšanas finansēšanas plāns. Tika sniegts pārskats par finansējumu, kas ir ieguldīts esošajā zinātnes un inovāciju 7 gadu finanšu plānošanas perioda programmā no 2014. – 2020. gadam (plaši pazīstams kā Horizon 2020), kā arī plānu ieskicēšana nākamam plānošanas periodam 2021.-2028. gadam, kuru šobrīd jau sāk dēvēt par “Horizon Europe”. Investoru tikšanās laikā tika norādīts, ka šobrīd veidojas tā dēvētā “Jaunā kosmosa ekonomika”, kas ir nākamais līmenis kosmosa resursu izmantošanā mūsu ikdienai. Uzskatāms, ka publiskie finansēšanas resursi ir tikai ‘skrejceļš’ jaunu ideju dzīvotspējas izpētei, bet tālākiem procesiem ir jārod finansējums no privātiem investoriem un fondiem, un ir svarīgi, ka šie investori Eiropā sāk arvien vairāk iesaistīties jaunu kosmosa vides ideju finansēšanai, jo savādāk jebkura inovatīva ideja finansējumu rod ASV. Lielisks materiāls, lai iepazītos ar jaunāko stratēģisko Eiropas Savienības un dažādu privāto riska kapitālu kopīgi izstrādātu vīziju, ir internetā pieejams Future of European Space Sector ziņojumā.
Pasākuma noslēgumā notika ikgadējā Copernicus Masters un https://www.galileo-masters.eu/ balvu pasniegšanas ceremonija, kurā tika apbalvoti dažādi, gan reģionāla, gan ES mēroga risinājumi, kas demonstrēja Copernicus, EGNOS un Galileo resursu piemērošanu ikdienā un uzņēmējdarbībā.

Ventspils Augstskolai šis brauciens deva iespēju uzzināt par publiskā finansējuma pieejamību dažādu informatīvu un izglītojoša satura projektu un mācību programmu attīstībai, kā arī iepazīties ar dažādiem potenciāliem sadarbības partneriem, ar kuriem kopā būtu iespējams sagatavot un īstenot sadarbības projektus Horizon 2020 ietvaros. Darbs pie tiek tiks uzsākts nekavējoties. Tāpat, balstoties uz pasākumā iegūto informāciju, Ventspils Augstskola izvērtēs dažādas attīstības versijas, lai pēc iespējas organizētu mācību saturu tā, lai tas atbilstu reālām tirgus vajadzībām.

Brauciens tika finansēts no Projekta Nr. 1.1.1.5./18/I/009 “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskas sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” .

Projekta Nr. 1.1.1.5/18/A/019 “VSRC institucionālās un zinātniskās kapacitātes turpmākā attīstība” ietvaros” ir līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Kopējais projekta finansējuma ir 2 475 625 EUR, no kuriem ERAF finansējums ir 2 104 281,25 EUR un valsts budžeta līdzfinansējums – 371 343,75 EUR. Projekta īstenošanas vieta – Ventspils pilsēta un Ventspils novads, Ances pagasts. Projekta īstenošanas ilgums ir 59 mēneši – 01.01.2019. – 30.11.2023.
Share by: