Blog Layout

VeA IZI VSRC pētnieki piedalās konferencē Japānā un apmeklē Japānas Observatorijas

apr. 05, 2023

Laika periodā no 2023. gada 18. marta līdz 1. aprīlim Ventspils Augstskolas “Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra” (VeA IZI VSRC) vadošais pētnieks Ivars Šmelds un pētnieks Artis Aberfelds atradās komandējumā Japānā, lai piedalītos Starptautiskās Astronomijas Savienības (SAS) 380. simpozijā: “Kosmiskie Māzeri: Virzībā pretim Nākošās paaudzes Lielajiem Projektiem” (“Cosmic Masers: Proper Motion toward the Next-Generation Large Projects”) un arī apmeklētu vairākas Japānas radioastronomijas observatorijas.


Kā jau iepriekš tika ziņots, šādas kosmiskajiem māzeriem veltītas tematiskās konferences, kurās satiekas pasaulē vadošie kosmisko māzeru pētnieki, notiek ar apmēram piecu gadu intervālu, un iepriekšējā šai nozarei veltītā tematiskā konference notika 2017. gadā Sardīnijā. Šo konferenču ietvaros tiek ziņoti aktuālie pētījumu rezultāti, apspriestas nozares nākotnes vīzijas, kā arī personisko kontaktu rezultātā dibinātas un attīstītas sadarbības saites starp atsevišķiem pētniekiem un arī tos pārstāvošajiem zinātniskajiem institūtiem. 


Šogad šī konference norisinājās Japānas dienvidos Kagošimā, laika periodā no 20. līdz 24. martam, un to rīkoja Kagošimas Universitāte sadarbībā ar Japānas Astronomijas Biedrību un Japānas Nacionālo Astronomijas Observatoriju. Konferences dalībnieku sarakstā minēti 178 zinātnieki no dažādām pasaules valstīm, konferences ietvaros tika prezentēti ap 80 zinātnisko ziņojumu, neskaitot postera ziņojumus (uz A0 formāta lapas izvietots stenda ziņojums), ko uz simpoziju atveda gandrīz katrs tā dalībnieks, kurš neuzstājās ar mutisku ziņojumu. Konferences darbības programma bija sadalīta atsevišķās sekcijās, katra sekcija bija veltīta atsevišķai tematikai, no kurām dažas attiecās uz pašu kosmisko māzeru pētījumiem, bet citas uz pētījumu jomām, kurās šie māzeri sniedz nozīmīgu ieguldījumu. Šoreiz šīs tematikas bija sekojošas: 

  1. distances mērījumi un Habbla konstante (Cosmic Distance Scale and the Hubble Constant),
  2. melno caurumu masas noteikšana (Black Hole Masses and the M-sigma Relation),
  3. piena Ceļa struktūra (Structure of the Milky Way),
  4. dinamiskie procesi masīvu zvaigžņu veidošanās laikā (Dynamics of Formation of Massive Stars),
  5. t.s. AGB zvaigžņu pulsēšana (Pulsation and Outflows in Evolved Stars),
  6. māzeru  teorija (Theory of Masers and Maser Sources),
  7. jauni instrumenti un projekti (New Projects and Future Telescopes).


 VeA IZI VSRC zinātnieki, Artis Aberfelds un Ivars Šmelds, simpozijā uzstājās ar diviem postera ziņojumiem: “Possibly New OH Excited Rotatonal State Masers” (“ Iespējams, jauni OH ierosināto rotācijas līmeņu māzeri”) un “New insides of 6.7 GHz methanol maser variability in IRAS 20126+4104” (“Jauna informācija par 6.7 GHz metanola māzeru mainīguma cēloņiem IRAS 20126+4104 avotā”). 


Šādās konferences, kurās sastopas daudzi kādas pētījumu jomas zinātnieki, īpaša nozīme ir ne tikai to dalībnieku ziņojumiem, bet arī sarunām kuluāros. Sastopoties daudziem  zinātniekiem, tiek attīstītas sadarbības ieceres, sākot no zinātniskas sadarbības un rezultātu apmaiņas, līdz kopējiem novērojumu un grantu projektiem, kas nesīs pozitīvus rezultātus nākotnē. Konferences apmeklējuma rezultātā, VeA IZI VSRC pētniekiem parādījās sadarbības iespējas ar Japānas Nacionālo Astronomijas Observatoriju (NAOJ), Ziemeļ - Rietumu Universitāti (North-West University), Nikolaja Kopernika Universitāti, Kagošimas Universitāti un Kaglihari Astronomijas Observatoriju (INAF – Osservatorio Astronomico di Cagliari).


Plašāka informācija par iepriekš minēto konferenci ir pieejama šeit: https://iaus-maser2023.jp/.

Komandējuma ietvaros arī tika apmeklēta Japānas Nacionālā Astronomijas Observatorija, lai vienotos par sadarbību, izmantojot vienas bāzes līnijas interferometru. Šo tehniku paredzams izmantot divu VeA IZI VSRC īstenoto projektu zinātnisko rezultātu sasniegšanā, kā arī tika panākta vienošanos par Japānas kolēģu ekspertīzes izmantošanu ar VeA IZI VSRC radioteleskopiem veikto novērojumu rezultātu pārbaudei un uzlabošanai.



Papildus iepriekš minētajam, Ivars Šmelds un Artis Aberfelds apmeklēja arī Ibaraki Universitātes Observatoriju ar diviem 32 m radioteleskpiem (vienu no tiem sk. att.3.). Notika apmainīšanās ar ziņojumiem par īstenotajām metanolu māzeru novērojumu programmām un vienošanās par ciešāku sadarbību māzeru monitoringa organizācijas, kuras locekļi ir abu observatoriju zinātnieki. Tika gūts arī ieskats par izaicinājumiem, kas rodas, publicējot kosmisko māzeru novērojumu arhīvu.


Minētās aktivitātes notika projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)”, Nr. 1.1.1.5/18/I/009 ietvaros un tiks finansētas no projekta līdzekļiem. 


Share by: