Blog Layout

Pasaules mēroga zinātne Ventspilī – ceļā uz LOFAR-Latvia

apr. 17, 2019

Pasaules mēroga zinātne Ventspilī – ceļā uz LOFAR-Latvia

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VSRC) strādā pie jauna, inovatīva antenu lauka LOFAR–Latvia izveides. No Nīderlandes Irbenes radioteleskopu kompleksā ieradušās pirmās kravas automašīnas ar saražotajām LOFAR-Latvia komponentēm. Līdz 17. aprīlim piegādātas 220 paletes, kas tika atvestas ar 11 kravas automašīnām.

LOFAR ir lielākais radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskops, ko veido vairākās valstīs izvietoti, savstarpēji saistīti LOFAR antenu lauki (stacijas), kuri strādā zemo frekvenču diapazonā no 10 līdz 240 MHz un izceļas ar savu revolucionāro dizainu. LOFAR radioteleskopa izveide ir nozīmīga VeA zinātniskās infrastruktūras attīstībai un integrācijai starptautiskajā ILT (International LOFAR Telescope) organizācijā.

LOFAR–Latvia būs būtisks papildinājums lielākajam radioteleskopu tīklam pasaulē, kas savienots ar centrālo staciju Nīderlandes ziemeļos, tā veidojot vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garu tīklu. Ar šo unikālo instrumentu astronomi varēs izpētīt, ielūkoties vēl tālāk Visumā. Starptautiskais LOFAR teleskopu tīkls ir Eiropas zemas frekvences radioteleskopu tīkls, kas savstarpēji savienots ar ātrgaitas optisko tīklu, kur tūkstošiem antenu ar jaudīgiem datoriem rada milzu virtuālu antenu ar diametru vairāk nekā divi tūkstoši kilometru. Tādējādi šādam teleskopam ir vēl asāka un jutīgāka uztveršana.

2017. gada nogalē VeA parakstīja līgumu ar Nīderlandes radioastronomijas institūta ASTRON meitas uzņēmumu AstroTec Holding B.V. par LOFAR stacijas izveidi Irbenē. AstroTec Holding B.V. ir atbildīgs par pilnīgu stacijas komponenšu saražošanu, transportēšanu, montāžu un uzstādīšanu Irbenes radioteleskopu kompleksā. LOFAR – Latvia izveidi tiek plānots pabeigt līdz 2019. gada decembrim.
Share by: