Nodaļas jaunumi

Nodaļas jaunumi


Autors Janis Gulbis 02 dec., 2020
Ventspils Augstskolas (VeA) un APP “Dārzkopības institūts” (DI) sadarbībā plānotais Latvijas Zinātnes Padomes granta konkursa pieteikums “Viedais bioloģijas speciālās leksikas informācijas sistēmu komplekss lingvistiskās daudzveidības pētniecībai un saglabāšanai” („Smart complex of information systems of specialized biology lexis for the research and preservation of linguistic diversity” (IMDS)) ir saņēmis augstu novērtējumu un ir apstiprināts. Partneriem sadarbojoties, projekta izpildes laikā tiks izstrādāta atvērtas piekļuves interaktīva un daudzfunkcionālu datu pārvaldības informācijas sistēma ar datu glabāšanas, kārtošanas un meklēšanas funkciju, tādējādi iegūstot statistikas datus lingvistiskās un terminoloģijas daudzveidības pētniecībai. Projektā ir paredzēts veikt šādus uzdevumus: Datu apkopošana un apstrāde izstrādātajā sistēmā; Izstrādātajā sistēmā apkopoto un iegūto datu apstrāde un analīze zinātniskajos pētījumos; Izstrādātās sistēmas papildu funkcionalitātes uzlabošana (iespēja iekļaut papildu datubāzes un datu izguvi); Pētījuma rezultātu izplatīšana - zinātnisko rakstu sagatavošana un publicēšana, dalība konferencēs. Projektu ir plānots īstenot no 1.01.2021. līdz 31.12.2023. Tā kopējais finansējums ir 300 000,00 eiro , no kuriem 183 025,00 eiro ir paredzēts virzīt VeA paredzēto projekta uzdevumu īstenošanai. Projektā kopumā ir plānots iesaistīt 12 darbiniekus , no kuriem 8 ir VeA pārstāvji - valodnieki, terminologi, leksogrāfi, tulkotāji un programmētāji. Projekta vadītāja ir VeA pētniece Dr. philol. Silga Sviķe, bet DI plānotos zinātniskos uzdevumus koordinēs pētnieks Dr. agr. Arturs Stalažs
Autors Janis Gulbis 02 nov., 2020
2020. gada septembrī starptautiski atzītajā astronomijas zinātniskajā žurnālā Astronomy & Astrophysics iznākusi VSRC pētnieku J. Kalvāna un J. R. Kalniņa publikācija “Ledainu starpzvaigžņu putekļu atdzišana iztvaikojot. II. Būtiskie parametri”.
Autors Janis Gulbis 01 nov., 2020
Augstas Veiktspējas Skaitļošanas nodaļas astronomijas tehniķis Jānis Šteinbergs un Astronomijas un astrofizikas nodaļas pētnieks Artis Aberfelds piedalīsies CASA-VLBI seminārā tiešsaistes režīmā, kas notiks 2.-6. novembrī.
Autors Janis Gulbis 21 sept., 2020
Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra pētniece Karina Šķirmante piedalīsies Europlanet Science Congress 2020 konferencē ar mutisko ziņojumu “Observations of OH masers of comets in 1.6GHz frequency band using the Irbene RT32 radio telescope” 22. septembrī no projekta “Kompleksie Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumi” (SZA reģ. Nr. lzp-2018/1-0401) līdzekļiem. Ziņojuma līdzautori: Mārcis Bleiders, Normunds Jēkabsons, Vladislavs Bezrukovs, Gints Jasmonts Ziņojums pieejams šeit! Sīkāka informācija par konferenci un konferences programma pieejama šeit!
Autors Janis Gulbis 16 apr., 2020
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” un Latvijas Universitātes Astronomijas Institūta (LU AI) sadarbībā izstrādātā Latvijas Zinātnes Padomes granta projekta “Saules sistēmas mazo ķermeņu kompleksie pētījumi” (“Complex investigations of the small bodies in the Solar system”) vidusposma atskaite par projektā iegūtajiem rezultātiem pusotra gada laikā ir sekmīgi iesniegta Latvijas Zinātnes Padomes ekspertu izvērtēšanai. Pusotru gadu projektā ir aktīvi strādāts pie Saules sistēmas mazo ķermeņu (koncentrējoties uz asteorīdiem un komētām) pētījumiem un novērojumiem gan optiskajā, gan radio frekvenču diapazonā. Projekta pirmā posma īstenošanas laikā tika atklāti vairāk kā 20 jauni asteorīdi ar Baldones Šmita teleskopu, kā arī tika veikti 345705(2006 VB14) un 6178(1986 DA) asteorīdu orbitālo elementu aprēķini, balstoties uz novērojumu datu rezultātiem. Paralēli pētījumiem optiskajā frekvenču diapazonā, pirmajā projekta posmā tika veikti Irbenes RT32 radioteleskopa 1.6GHz uztvēreju sistēmas uzlabojumi un pirmo reizi VeA VSRC vēsturē, novērojumu laikā vidējais trokšņu līmenis 1.6Ghz freknvenžu joslā tika samazināts līdz 0.25Jy, tādējādi sniedzot iespēju novērot vājus kosmiskos objektus, piemēram, komētu OH māzerus. Līdz projekta vidusposmam VeA VSRC aktivitātēs tika izveidoti komētu orbitālie modeļi, organizēti komētu (C/2018 W2 (Africano), C/2017 T2 (PANSTARRS), C/2018 N2 (ASASSN), C/2019 Y4(ATLAS)) novērojumi radio frekvenču joslā un izveidots vāju signālu apstrādes komplekss, izmantojot kalibrācijas algoritmus, veivletu un Furjē transformācijas. Projekta īstenošanas laikā tika vienlaicīgi novērota komēta C/2019 Y4 (ATLAS) gan optiskajā frekvenču diapazonā, izmantojot Baldones Šmita teleskopu, gan radio frekvenču diapazonā, izmantojot Irbenes RT32 radioteleskopu, projekta aktivitātes “Komētas izstarotā ūdeņraža māzera (izmantojot radioteleskopus Irbenē) novērojumu vienlaicīga izpilde ar komētas spožuma novērojumiem (izmantojot Šmita teleskopu Baldonē)” ietvarā.
Autors Janis Gulbis 10 febr., 2020
Laika posmā no 2020. gada 24. janvāra līdz 2020. gada 2.februārim tika veiktas vairākas radioastronomisko novērojumu sesijas, ar mērķi notestēt Irbenes RT32 radio teleskopa iespējas, novērojot ne-spožu* OH māzerus 1.665MHz un 1.667MHz frekvencēs. Novērojums tika organizēts projekta “Kompleksie Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumi” (Nr. lzp-2018/1-0401) ietvaros, kura viena no aktivitātēm ir Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumi, iekļaujot komētu OH māzera līniju detektēšanu (plūsmas blīvums mērāms ap 40mJy jeb 0.04Jy) 1.665MHz un 1.667MHz frekvencēs. Veicot 1.6 GHz frekvenču joslas uztvērēja uzlabojumus un apkārtējo sistēmu trokšņu mazināšanas aktivitātes, pirmo reizi VSRC vēsturē tika iegūts trokšņu vidējais līmenis zem 0.25 Jy 1.665MHz un 1.667MHz frekvencēs, apstrādājot vairāku dienu novērojumu datus. Darbs pie novērojumu izpildes un datu apstrādes turpinās, jo vēlamais rezultāts ir samazināt rezultējošo trokšņa līmeni līdz 0.02Jy, lai varētu sekmīgi detektēt Saules sistēmas komētas 1.6GHz frekvenču joslā.
Autors Janis Gulbis 13 maijs, 2019
6.-12. maija nedēļas sasniegums: autors astronomijas tehniķis Jānis Šteinbergs.
Autors Janis Gulbis 15 apr., 2019
Laikā posmā no 07.04.2019. līdz 13.04.2019 VSRC darbinieks Jānis Šteinbergs piedalījās vienas nedēļas darba seminārā ASTRON (Nīderlandes Astronomijas Institūts), lai uzsāktu darbu ASTRON īstenotajā projektā “Radio – X-ray correlation function of radio halos in clusters of galaxies”. Semināra laikā tika apriest projekta laikā veicamie darbi un to laika grafiks. Kā arī semināra laikā tika apgūta datu ieguves metodiku, lai piekļūtu LOFAR LTA (Long Term Archive, https://lta.lofar.eu/) radio astronomiskajiem datiem, kā arī tika uzsākts darbs pie kopīgas programmatūras izveides, kas nodrošinātu ērtāku datu ieguves un apstrādes procesu. Šis seminārs ielika pamatus turpmākai VSRC sadarbībai ar ASTRON, vairāku gadu garumā, tai skaitā arī iespējai izveidot kopīgu projektu Latvijas vai starptautiskā mērogā.
Autors Janis Gulbis 28 okt., 2018
Viens no 22.-26. oktobra nedēļas sasniegumiem. Autors: astronomijas tehniķis Jānis Šteibergs Laikā no š.g. 20. augusta līdz 3. septembrim VeA IZI VSRC astronomijas tehniķis J. Šteinbergs ar ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” (ASTRA) finansiālu atbalstu konsultējās ar Apvienotā Sevišķi lielas bāzes interferometrijas institūta (JIVE, the Joint Institute for VLBI ERIC) speciālistiem, lai pārņemtu viņu pieredzi un izmantojamo programmatūru radio interferometrisko novērojumu datu interpretācijai. Darba uzdevums ietvēra: Pilnveidot esošo novērojumu datu apstrādes un interpretācijas programmatūru, lai tā spētu izveidot t.s. “FITS” failus, kas tālāk tiek izmantoti novērojumu rezultātu interpretācijai, kas tiek veikta, izmantojot programmas paketes CASA un AIPS. Pētīt iespēju datu apstrādes un interpretācijas programmatūru papildināt ar funkcionalitāti, kas atļautu veikt inteferometrisku novērojumu kalibrāciju un novērtēt laika apstākļu ietekmi uz novērojumu rezultātiem. Apgūt SFXC korelatora izmantošanu reāla laika režīmā. Izpētīt novērojuma datu sagatavošanas iespējas SFXC korelatoram pie dažādiem korelācijas parametriem.
Autors Janis Gulbis 25 okt., 2018
Laikā no š.g. 4. septembra līdz 7. septembrim Astron institūta JIV-Eric telpās Dvingelo, Nīderlandē notika starptautiska konference “YERAC 2018”, kurā piedalījās arī VeA IZI VSRC un ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” (ASTRA) astronomijas tehniķis J. Šteinbergs, kura komandējums tika apmaksāts no minētā projekta līdzekļiem. Šī konference ir paredzēta jaunajiem radio astronomijas studentiem un zinātniekiem, lai prezentētu un apspriestu savus pētījumu rezultātus, kā arī lai palīdzētu jaunajiem pētniekiem iegūt starptautiskus kontaktus. Konference notika jau 48. reizi un to organizēja JIV-ERIC ( the Joint Institute for VLBI ERIC – Apvienotā Sevišķi lielas bāzes interferometrijas institūta) un ASTRON (Nīderlandes radioastronomijas centrs). Konferencē piedalījās 32 dalībnieki. Informācija par konferenci YERAC 2018 pieejama interneta vietnē http://jive.eu/yerac2018/index.php/ .
Show More
Share by: