Blog Layout

Ieskaties LOFAR uzstādīšanas procesā

jūl. 31, 2019

Ieskaties LOFAR uzstādīšanas procesā

Pagājušajā nedēļā Irbenē viesojās LNT ziņas un Kurzemes Televīzija.

Izzināt neatklātos Visuma noslēpumus, novērot Saules uzliesmojumus un pētīt norises Zemes atmosfērā – šādus uzdevumus jau pavisam drīz sāks pildīt inovatīvā antenu stacija, kuras izbūve sākusies Ventspils novada Irbenē. Jaunā stacija kļūs par daļu no pasaules lielākā zemo frekvenču radioteleskopa. Jauno antenu uzstādīšana Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā notiek Nīderlandes un Latvijas uzņēmumu vadībā uz nolīdzinātas zemes. Ar antenām uztvertie radiosignāli ļauj izveidot grafiskus attēlus, šādi sniedzot iespēju ielūkoties Visuma dzīlēs, pētīt planētas un novērot norises Zemes atmosfērā. Kopumā antenu laukus ir plānots izvietot divu hektāru platībā – līdz ar to šī vieta kļūs par daļu no pasaulē paša lielākā zemo frekvenču radioteleskopa.

Visā Eiropā izvietoti 52 šādi antenu lauki, kas kopā veido radioteleskopu “LOFAR”. Šīs struktūras centrs un vairums antenu atrodas Nīderlandē, no kurienes tiek apstrādāti saņemtie signāli. Objekta atrašanās Latvijā būs ieguvumus arī mūsu valsts zinātnei, prognozē Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš. ”Šis būs devums ne tikai mums, augstskolai, tas ir devums visai Latvijas zinātnes saimei. Mums ir zinātnieku grupa, kas pētīs Saules uzliesmojumus. Es arī uzskatu, ka šis būs solis uz plānoto iestāšanos Eiropas Kosmosa aģentūrā.”

Antenu lauka izveidi finansē valsts. Projekta izmaksas ir aptuveni četri miljoni eiro. Objekta atklāšana paredzēta 25. oktobrī.

Avots: LNT ziņas. Rakstu lasi vairāk: Skaties.lv 
Share by: