Blog Layout

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VSRC) veic novērojumus kopā ar kosmisko radioteleskopu

sept. 07, 2016

Nesen pabeigtās lielās un visaptverošās modernizācijas gaitā VSRC 32 m diametra radio teleskops RT-32 aprīkots ar būtiski uzlabotu antenas vadības sistēmu un piedziņu, kā arī ar mūsdienīgiem radiostarojuma uztvērējiem un datu reģistrācijas sistēmām. Tas dod iespēju veikt zinātniskos kosmosa objektu novērojumus, tajā skaitā piedalīties starptautiskos sevišķi lielas bāzes interferometrijas (Very Long Baseline Interferometry – VLBI) novērojumos jaunā kvalitātē.


Kopš 2015 gada decembra teleskopa jaunās iespējas tiek izmantotas debesu ķermeņu, tajā skaitā t.s. supermasīvo melno caurumu (tāds atrodas arī mūsu Galaktikas centrā) novērojumos kopā ar Krievijas kosmisko radio teleskopu “Radioastron” un vairākām radio observatorijām Krievijā, Eiropā un ASV. To laikā Zemes radio teleskopi kopā ar “Radioastron”, novērojot vienlaikus vienu avotu veido virtuālu teleskopu ar antenas diametru līdz 350 000 km. Šāda radio teleskopa izšķirtspēja ir vairāk nekā tūkstoš reižu labāka kā kosmiskajam teleskopam “Hubble”. Teleskops ar šādu leņķisko izšķirtspēju varētu redzēt sērkociņu kastīti uz Mēness virsmas.

Laikā periodā no pagājušā gada decembra līdz šī gada maijam notika vairāk ka simts novērojumu sesiju. To laikā veica nepieciešamos pasākumus, saistītus ar jauno RT-32 sistēmu noskaņošanu un mijiedarbības ar kosmosa teleskopu organizēšanu RT-32. Novērojumu sesijas turpinās, tās ilgst līdz pat 10 stundām un tajās kopā ar “Radiastron” piedalās līdz 25 observatorijām visā pasaulē.


Iegūto datu apstrādes gaitā parādās pirmie rezultāti, kuros ņemti vērā arī Ventspils dati. Labākie rezultāti tika sasniegti sesijā ar nosaukumu “raks12ut” šī gada 2016.gada 16 aprīlī laikā. Tās laikā “Radioastron” bija 179 000 km attālumā no Irbenes. Tika pētīts interesants objekts 5 miljardu gaismas gadu attālumā – t.s. kvazārs, ko katalogos apzīmē kā PKS 1222+21 ar mērķi iegūt tā radiokarti. Šis kvazārs ir interesants ar savu salīdzinoši ļoti lielo starojuma mainīgumu un pētījumi, kuros tagad piedalās arī VSRC, ļaus noskaidrot tā cēloņus.

Share by: